Sokol Tarımsal Ürünler San. ve Tic. A.Ş, hasatı ve üretimi dahil olmak üzere tamamen yerli, Ayvalık merkezli bir aile işletmesidir. Nesillerdir kaliteyi ön planda tutarak zeytin ve zeytinyağı tutkusunu aşılamayı misyon edinmiş ve bu doğruda daima bölgesini en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflemiştir.

Image thumbnail

Tarihçe

Hikayemiz

1913 yılında Hasan Sokol’un 450 adet zeytin ağacı alarak küçük çapta üretim yapmasıyla serüvenimiz başlamış oldu. 1930 yılında üretimi devralan oğlu Mehmet Sokol her gün zeytin ağaçlarını dolaştı, bakımlarını yaptırdı ve yeni fidanlar dikti. 1933 yılında ağaç sayısını 1000 e çıkartmıştı. Mehmet Sokol 1935 yılında Zeytin konusunu araştırmak üzere İtalya ve Yunanistanda uzun süre kaldı ve ağaç yapıları ile zeytin tanesi üzerine incelemeler yaptı. 1946 yılında zeytin ağaçlarının sayısı 5000e ulaşmıştı. Mahsul zamanı artık tek fabrika yetmez oldu ve mahsul işlenmek üzere bölünerek farklı fabrikalara gönderilmeye başlandı. 1950 yılında ağaç sayısı 10.000 i aşmıştı. 1967 yılında Mehmet Sokol artık ürünlerini kendi işlemeye karar verdi ve bir imalathane kurdu.

hasan dede vintage
Hasan Fehmi Sokol (1882-1946)

1980 yılında ağaç sayısı 30.000 adete yaklaşmıştı. Bunun üzerine, 1984 yılında Mehmet Sokol ve çocukları kendi markasıyla zeytinyağı imal etmeye karar verdi ve 1985 yılında 18 dönüm arazi üzerinde 500 m2 kapalı alanda imalat başladı. Uzun süren çalışmalar sonucunda Sokol Delice markası doğdu. Zeytinyağını takiben 1997 yılında 100% doğal zeytinyağı sabunu üretimine başlandı. Amerika, Hollanda, İngiltere ve Almanya’ya Sokol Delice kendi markası ile ihracat yapmaya başladı.2000  yılında tesisimiz 6800m2 kapalı alana kavuştu ve yıllardır kaliteden ödün vermeden üretime devam edilmektedir.

ÖDÜLLERİMİZ

Türkiye ve dünya çapında kalitemizin kanıtı olan gurur tablomuza bir göz atın...

Uluslararası Yüzyıl Dönem Ödülü

Century InternatIonal Era Award

Uluslararası bir organizasyon olan Business Initiative Directions (B.I.D), profesyonel kadrosu ile her sene 166 ülkeden 9500 aday firmayı belli standartlara göre inceleyerek ödüllendirir.

Altın Kategorisi

2005

İsviçre'nin Cenevre Şehirinde 18 Nisan 2005 Tarihinde düzenlenen gecede altın kategorisi ödülü Sokol Tarımsal Ürünler A.Ş.'ye vermiştir.

Uluslararası Yıldız Kalite Ödülü

InternatIonal Star Award For QualIty

Kısaca ISAQ 1986 yılında Cenevre'de kurulan komitesiyle ürün ve hizmetlerinin iyileştirilmesi için yatırım yapan şirketlerin kalite ve mükemmelliğini tanıyan dünyadaki en prestijli ödüllerden biridir.

Platin Kategorisi

2006

Sokol Tarımsal Ürünler A.Ş., ``International Star For Qualtiy In Platinum Category`` Ödülüne layık görülmüştür.

Avrupa Kalite Ödülü

The Arch Of Europe

Liderler tarafından liderlere verilen ödül olarak bilinen IAE sektörlerinde mükemmel liderlik vasfı, artan pazar payı ve sürdürülebilirlik özellikleri taşıyan öncü kurumlara verilmektedir.

Pırlanta Kategorisi

2007

Ödül töreni Frankfurt (Almanya) Intercontinental Otelinde 19 Şubat 2007 tarihinde yapılmıştır.

Dünya Kalite Taahhüt Ödülü

World QualIty CommItment Award

Kısaca WQC kaliteye verdikleri önemle lider konuma gelmiş şirket ve kurumları takdir ve teşvik etmek için düzenlediği zirvelerde sahiplerine verilir.

Pırlanta Kategorisi

2007

26 Kasım 2007 tarihinde Fransa'nın Paris Şehrinde düzenlenen International World Quality Commitment Award töreninde Kalitenin en üst düzeyi olan Diamond (Pırlanta) dalında ülkemizi ve şirketimizi temsilen ödülümüzü Ayşe - Hasan Sokol almıştır.