Sokol Tarımsal Ürünler San. ve Tic. A.Ş, hasatı ve üretimi dahil olmak üzere tamamen yerli, Ayvalık merkezli bir aile işletmesidir. Nesillerdir kaliteyi ön planda tutarak zeytin ve zeytinyağı tutkusunu aşılamayı misyon edinmiş ve bu doğruda daima bölgesini en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflemiştir.

Image thumbnail

Ayvalık Yöresi

Zeytin Diyarı

Kuzey Ege’de yer alan Ayvalık, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Kuzeydoğusunda Gömeç, güneyinde İzmir’e bağlı Dikili ve Bergama bulunuyor. Batısında ise meşhur Ege Denizi… Kuzey rüzgarlarıyla ünlü Ayvalık’ta denizden karaya doğru esen poyraz Kazdağları’nın oksijenini, Ege Denizi’nin ise iyotunu tarlalara taşıyarak bu eşsiz havasıyla zeytin ağaçlarına da nefes veriyor. Zeytin Diyarı Ayvalık, topraklarında 2 milyonun üzerinde ağaç barındırıyor. Bu doğal bitki örtüsü binlerce yıl önce “delice” olarak adlandırılan yabani zeytin ağaçlarının aşılanmasıyla oluşmuş. Ayvalık zeytininin özgün lezzeti yörenin toprak yapısına, hakim kuzey rüzgarına ve hafif eğimli tarıma uygun doğasına dayanıyor. Doğayla tarihin birlikte ördüğü zarif bir dantel olan Ayvalık;  Kokusuyla, rengiyle, kültürüyle, enerjisiyle ve atmosferiyle insanı kavrıyor, adeta içine çekiyor. 

TOPRAK

Bölgenin sahip olduğu kahverengi orman toprakları mineral ve humus bakımından zengin yapısıyla zeytin ağaçlarını besler, yağların düşük asit oranına sahip olmasını sağlar. Türkiye genel bitki örtüsünün 150 katının bulunduğu Ayvalık’ta, Anadolu dahil, dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan endemik bitki türleri de yer almaktadır.

İKLİM

İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir. Ege Bölgesi’nde yer alması nedeniyle kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Batıdan ve kuzeyden esen imbat ve poyraz sayesinde devamlı hafif rüzgârlı günler mevcuttur. Bu rüzgarlar bölgede yaşayan zeytin ağaçlarına güç, yağına da lezzet katar.

ZEYTİN

Zeytin, Ayvalık’ta bir yaşam biçimidir. Hasat dönemlerinde canlanan ilçe, hem yerlileri hem de çevre ilçe ve köylerden gelenler için bir ekmek kapısıdır. Genel arazinin %60’ı zeytinlik olan Ayvalık’ta zeytin, yapısı bakımından da meyve aroması ve nefaseti kuvvetli, yağ oranı çok yüksektir.

YAĞCILIK

3.500 ailenin zeytinlik sahibi olduğu yörede çoğu insan geçimini bu sektörden sağlar. Zeytincilik, gelişmekte olan turizmle birlikte bölgenin en önemli geçim kaynağıdır. Nesilden nesile devam eden aile işletmeleri sayesinde yağcılık sektörü ekonomik değerlerin yanı sıra üreticiler için tutku ve yöresel bir kültür faktörü haline gelmiştir.